Şifremi unuttum? Hesap Aç
 • Narrow screen resolution
 • Wide screen resolution
 • Auto width resolution
 • Increase font size
 • Decrease font size
 • Default font size
 • default color
 • red color
 • green color
Boyun fıtığı PDF Yazdır E-mail

ImageYaşamının bir döneminde boyun ağrısından yakınmayan insan oldukça azdır. Boyun ağrıları, boyun omurgasını oluşturan kemiklerin, eklemlerin, omurların arasında yer alan disklerin ve omurga etrafındaki kas ve bağların bozukluğu sonucu oluşur
Boyun ağrısına yol açan hastalıklarda ağrı bazı olgularda sadece ensededir. Bazı olgularda ise enseden başa, sırta, kollara ve hatta göğüse doğru yayılabilir. Sıklıkla hastanın boyun hareketlerinde kısıtlılık oluşur. Kola ve ele yayılan uyuşmalar, ellerde güçsüzlük hissi, baş dönmesi, sersemlik hissi sık dile getirilen yakınmalardır. Boyun ağrısı bazen kişinin günlük yaşam aktivitelerini etkileyerek yaşam kalitesini bozabilir.

Boyun omurga duzleşmesi

Boyunda en sık rastlanılan boyun omurga düzleşmesi; Boyundaki omurga veya omurgalarda oluşan eksen kayması, omurga eklemlerde oluşan asimetrik düzen, dolaysıyla, boyun  kasların aşırı gerilmesi ile oluşan aks düzleşmesidir. Normalde “C” harfi şeklinde olan boyun düz bir çizgi şeklini alır.

- Boyun düzleşmesinin belirtileri; Boyun düzleşince beyine giden dört damardan ikisi (vertebral arterler) baskı görür veya gerilir, Beyine yeterince kan gidemez, beyin baskı görür, kişide boyun ağrısı, baş ağrısı, baş dönmesi, kalp çarpıntısı, nefes darlığı, bulantı, sürekli depresyon hal, unutkanlık gibi şikâyetler ile kendini gösterir. Tedavi edilmezse daha ileri safhalarda boyun fıtığına neden olur.

- Boyun düzleşmesi teşhisi; Boyun düzleşmesi teşhisi için uygulanacak en iyi yöntemler fiziksel muayene, X-ray ve MR filmi çekimidir.

Boyun fıtığı
Omurgayı oluşturan kemiklerin arasındaki diskin zamanla zayıflamasıyla disk içeriği dışarıya doğru fırlar. Fıtıklaşma sonucu sinir kökü ya da omuriliğin üzerine baskı oluşabilir. Sinir kökü sıkışması ile kola ve ele yayılan şiddetli ve yanıcı ağrı, uyuşma, karıncalanma, ileri olgularda da el veya kolda kas güçsüzlüğü görülebilir.

Nasıl önlem alınmalı?
Boyun duruşunun (postür) düzgün olması ve boyun-sırt bölgesinin güçlendirilmesi, boyunda travmadan ve tekrarlayıcı stresten kaçınma, düzgün beslenme ve fiziksel aktivite yapma, sigarayı bırakmak, iş yerinde ergonomik düzenlemeler yapmak gereklidi

Boyun fıtığın dan korunmak için ; Çocuklar ergenlik çağından önce en az bir kere, sonra aralıklarla tüm omurga muayenesi nin yapılması  gerekmektedir.

Boyun ağrısı çekenlere öneriler:

 • Çalışmanıza sık ara verin. Masada veya arabada otururken kısa aralar verip ayağa kalkın, kısa yürüme ve gerinme egzersizleri yapın.
 • Çalışma sandalyenizi ve bilgisayarınızı ayarlayın. Otururken kalçalarınızın hizası dizlerinizden hafifçe daha yukarıda olmalı, baş ve boyun doğru pozisyonda olmalıdır.
 • Çok sayıda veya kalın yastıkla yatmayın, televizyon izlerken kanepenin koluna başınızı dayayıp uyuyakalmayın!
 • Telefonun ahizesini uzun süre omuz ile boynunuzun arasına sıkıştırarak konuşmayın.
 • Germe ve güçlendirme egzersizleri yapın.
 • Omurga sağlığı için yürüyün ve yüzün

Lütfen Dikkat !!!!!!

Sık aralıkla devam eden boyun, omuz, kol ve sırt ağrılarımız ve beraberinde baş dönmesi, baş ağrısı, halsizlik, iştahsızlık, uykusuzluk vs gibi akut veya iltihabi bir şikayetle birlikte ortaya çıkmış ise, bu ağrılar ve gerisinde yatan rahatsızlığın sebebini bulmak ıçın, gerekli teşhis tahlil ve tetkiklerle bulmak gerekir, ilaç ve diğer korucu tedavine rağmen ciddi bir sonuç elde edilememiş, geçmek bilmeyen boyun, omuz, kol ve sırt ağrıları devam ediyorsa. sık aralıkla boyun tutulması oluyorsa , mutlaka uzman hekime baş urulması tedavi yapılması gerekir.

Bu tür şikayetler özellikle masa başı iş yapanlar, sürekli direksiyon başındaki söfürler, bankalarda, borsada çalışanlar, mesaisi bilgisayar başında geçen operatörler vs. Bu ve benzeri meslek gruplarında sık görülmektedir. Son zamanlarda her gurup ve yaşlarda hastalığın artış olduğu veriler ile gözlemlenmekte. Boyun fıtğı artık genç nesilde sik rastlıyoruz.

Oysa boyun omurgası, boyun ile vücudun bütün organlarını sevk ve idare eden “beyin” ile “vücut” arasında bir iletişim köprüsüdür. Bu bakımdan çok önemli bir görevi vardır. Bir kere vücudu idare edecek olan beyin, tüm gereksinimlerini boyun yoluyla karşılar. Beyni besleyecek kan damarları, ona sinyal ve veri ulaştıracak sinirler vs boyundan geçer. Diğer taraftan beyinden ellere kollara ayaklara ve organlara vs. verilecek tüm komutlar yine boyundan geçer. Kısaca; Fonkiyonel anlamda hayatımızı etkeleyen önemli bölgedir.

Boyun kas kasılmaları, boyun omurga eksen kayması, boyun fıtığı gibi durumlar vücudun iletişim sistemini zorda bırakır. Bu durum aslında gizli açık yaşanan birçok rahatsızlığın temel faktörüdür.

Bu şikayetler ilerki yıllarda bazen farklı ağrı ve rahatsızlık olarak ta ortaya çıkar. Örneğin Ense, boyun tutulası, boyun ağrısı, sebebi bilinmeyen kalp çarpıntısı, tansiyon bozukluğu, nefes darlığı, kulakta çınlama, baş dönmesi, baş ağrısı, kabızlık, hazımsızlık, şişkinlik gaz gibi  şikayetler eklenir.

Yukarda belirlenmiş şikayetler sürekli devam ediyor ve günlük hayatınızı etkiliyorsa lütfen doktor'a gidiniz ve gereken tedaviler yaptırınız.

 

Ameliyatsız, İlaçsiz, Tedaviler ile  Sizde Huzura Kavuşun.

Ziyaretçiler: 774938

Online Randevu

Randevu