Şifremi unuttum? Hesap Aç
 • Narrow screen resolution
 • Wide screen resolution
 • Auto width resolution
 • Increase font size
 • Decrease font size
 • Default font size
 • default color
 • red color
 • green color
Boyun Fıtığı Tedavisi
Boyun fıtığı egzersizleri PDF Yazdır E-mail

Image

1-İZOMETRİK EGZERSİZLER:(Dik olarak otururken veya ayakta yapılır)

A) Fleksiyorta direnç: Eller alna koyulur, baş öne doğru itilmeye çalışılırken ellerle engel olunmaya çalışılır, 10' a kadar sayılır ve bırakılır. 3 defa tekrarlanır.

B) Ekstansiyona direnç: Eller başın arkasına (enseye değil) koyulur ve baş arkaya doğru itilmeye çalışılırken ellerle engel olunmaya çalışılır. 10' a kadar sayılır ve bırakılır. 3 defa tekrarlanır.

C) Yana eğilmeye direnç: Sağ el yüzün sağ tarafına koyulur ve baş sağa doğru itilmeye çalışılırken sağ elle engel olunmaya çalışılır, 10' a kadar sayılır ve bırakılır. 3 defa tekrarlanır. Aynı hareket sol elle sola doğru tekrarlanır.

D) Döndürmeye   direnç: Sağ el başın sağ arka kısmına, sol el sol şakağa koyulur. Sağ omuzun üzerinden bakmaya gayret eder gibi elin direncine karşı baş sağa dönmeye zorlanır. Bu durumda 10'a kadar sayılır.Hareket el değiştirerek aksi yönde tekrarlanır.

2- İZOTONİK EGZERSİZLER

A) Başınızı yavaşça sağa döndürün ve üç saniye böyle durun. Başınızı öne döndürün. Dinlenin. Aynı hareketi aksi yöne yapın. Dinlenin. Hepsini 5 defa tekrarlayın.

B) Aşırı zorlanmaya sebep olmadan, başınızı çeneniz göğsünüze değecek kadar öne eğmeye çalışın. Dinlenin. Başınızı yavaşça arkaya bükün. Dinlenin. 5 defa tekrarlayın.

C) Başınızı yavaşça kulağınız omuzunuza değecek kadar sağa eğmeye çalışın. Dinlenin. Yavaşça doğrultun. Aksi yöne tekrarlayın. Dinlenin. Hepsini 5 defa tekrarlayın.

D) Başınızı saat yönünde mümkün olduğu kadar geniş ve tam bir çember çizecek şekilde (yukarı, sola, aşağı, sağa) döndürün. Aynı hareketi saatin aksi yönüne yapın. Dinlenin. Hepsini 3 defa tekrarlayın.

OMUZ  EGZERSİZLERİ:

1- KAUDMANN EGZERSİZLERİ:

A) Sarkaç egzersizi: Dizlerinizi ve belinizi hafif öne bükerek bir elinizle bir masaya tutunun, diğer elinizi serbestçe sarkıtın. Serbest kolunuzu, dirseğinizi düz tutarak (a) öne arkaya, (b) sağa sola, (c) daireler yapacak şekilde birer dakika sallayın.

B) Tırmanma egzersizi: Yüzünüz duvara dönük, dirseğiniz gergin durumda parmaklarınızı, duvar üstünde, vücudunuzu eğmeden yürütün. Aynı hareketi duvara yan dönük olarak tekrarlayın. Öbür kolla da aynı hareketleri yapın.

C) Omuz elevasyonu: Kollar yana sarkık, dik durumda iken omuzlarınızı yukarı kaldırın ve derin nefes alın, indirirken nefesinizi verin. Aynı hareketi ellerinizde birer kg'lık ağırlıklarla tekrarlayın.

D) Kollar serbest halde iken omuzlarınızı önden arkaya ve arkadan öne çevirin.

BOYUN  ve  OMUZLARINIZA NASIL  ÖZEN  GÖSTEREBİLİRSİNİZ

OTURURKEN: Çenenizi (yukarı değil) bükük ve boynunuzu arkaya doğru çekik tutun. Kol destekleri olan sert sandalye kullanın. Gevşemeyin; bütün omurganız sandalye arkalığına dayanacak şekilde dik olsun. Sandalye kollarını kollarınıza destek olarak kullanırsanız, ileri eğilme sebebiyle boynunuzda olacak lüzumsuz zorlanmayı önlemeye yardımcı olur.

AYAKTA: Çeneniz (yukarı değil) bükük ve boynunuzu
arkaya doğru çekik tutun. Keza belinizin düz durmasına çalışın. Dizlerinizi bükmeden
öne doğru eğilmeyin; bu, boyun ve omuzlarınızı arkaya çekik ve dik tutabilmenizi kolaylaştıracaktır.

UYURKEN: Yüz üstü yatmayın. Yan yatarak uyumanız daha iyidir. Baş ve boynunuza yastığınız yardımıyla normal bir duruş sağlayın, (şekildeki gibi) ve kollarınızı aşağıda tutun. Eğer sırtüstü yatmak istiyorsanız yastığınızı baş ve boynunuzun altına gelecek şekilde koyun. Yastık baş ve boynunuzu nötr bir durumda desteklemelidir. Boynunuzun gergin durmasından kaçının. Yatak altına tahta konması veya sert ortopedik yatak kullanılması şayanı tavsiyedir. Yumuşak yastığı boynunuz altına uydurmaya çalışmak yerine, normal yastık da kullanabilirsiniz.

İSTİRAHAT HALİNDE: Televizyon seyretmek için bir sedire uzanmayın.
Sert bir koltuk veya sandalye kullanın. Okurken başınızı desteklemek için yumuşak kuş tüyü yastık kullanmayın.

ARABA KULLANIRKEN: Arabada yüksek oturun. Koltuğunuz (tercihen sert) direksiyonun üzerinden bakmak için gerilme ve eğilmenizi gerektirmeyecek şekilde ne çok alçak ne de çok geride olmalıdır. Destek için poliüretan bir yastık faydalı olabilir; yastık 1-2 cm kalınlığında, sırtınız genişliğinde ve omuzlarınızın hizasına kadar olmalıdır.

BİRŞEYİ KALDIRIRKEN VEYA BİRŞEYE  UZANIRKEN: Dizlerinizi bükün ve kaldırma için bacak kaslarınızı kullanın. Ani hareketten kaçının. Ağırlığı gövdenize yakın tutun ve hiç-birşeyi bel hizasından yukarı kaldırmaya çalışmayın. Başınız hizasından yüksekçe bir rafa uzanmanız gerekliyse bir iskemleye çıkın. Uzun süre uzanma veya yukarı bakmaktan kaçının.

ÇALIŞIRKEN: Aşırı çalışmayın. Eğer bütün gün masada çalışıyorsanız; fırsat bulunca kalkıp dolaşın. İş arası dinlenmelerde.

2- OMUZ  ROM EGZERSİZLERİ:

A)   Ayakta dik durun ve elinize uzunca bir sopa alın.(a) Dirsekleri gergin tutarak ellerinizi yavaşça yukarıya kaldırın ve indirin.(b) Aynı hareketi sopayı kalça arkasında tutarak geriye doğru tekrarlayın.Her iki harekette de dirseklerin düz tutulmasına dikkat edin.

B) Duvara yan dönün. Elinizi avuç içi duvara yapışacak şekilde uzatın ve dirseğinizi bükmeden elinizi yukarıya doğru kaydırın. Avucunuzun duvara değdiği son noktada vücudunuzu esnetin.

C) Sırtüstü yatar pozisyonda kollarınızı dirsekleri yerden kaldırmadan tam yana açın, ellerinizi havaya kaldırın. Dirseklerinizin 90 derecelik açı yapmasına özen gösterin. Bu pozisyonda dirseklerinizi yerden kaldırmadan ve açıyı bozmadan ellerinizi (önce avuç içi, sonra elin sırtı yere değecek şekilde) yere değdirin.

3- PEKTORAL ve INTERKOSTAL KASLARI GERME:

A) Yere sırtüstü ucanın, ellerinizi ensenizin arkasında birlestirin. Dirseklerinizi yerden kaldırmadan yukarıya doğru itin. 10'a kadar sayın, gevşeyin. Bu hareketi sırtınıza bir yastık koyarak yapabilirsiniz.

B) Dik aralıkla bir iskemleye dik oturun. Ellerinizi ensenizde birleştirerek geriye doğru gerinin. Bu pozisyonda 10'a kadar sayın, gevşeyin.

A) Bir köşede yüzünüz duvara dönük durun. Kollarınızı yukarı kaldırarak duvara koyun ve topuklarınızı yerden kaldırmadan duvara doğru esneyin.

B) Bir kapı eşiğinde durun, kollarınızı yukarı kaldırarak ellerinizi eşiğe koyun ve topuklarınızı yerden kaldırmadan öne doğru esneyebildiğiniz kadar esneyin.

4- OMUZ ve SIRT KASLARINIZI GERME:

A) Yüzüstü kollarınız kalçalarınıza değecek pozisyonda uzanın. Bu pozisyonu bozmadan omuzlarınızı kaldırmaya çalışın.

B) Yüzüstü yatar pozisyonda kollarınızı öne gergin uzatın. Göğsünüzü ve başınızı yerden kaldırmadan, kollarınızı, gergin olarak havaya kaldırmaya çalışın.

A) Yüzüstü yatar pozisyonda ellerinizi başınızın yanına koyun. Başınızı ve göğsünüzü yerden kaldırmadan ellerinizi, dirsek ve omuzlarla beraber havaya kaldırmaya çalışın.

B) Yüzüstü yatar pozisyonda ellerinizi kalçanızda birleştirin ve dirseklerinizi bükmeden havaya kaldırmaya çalışın.

5- GERME - GEVŞETME HAREKETLERİ:

A) Dik oturun, ellerinizi kollar yere paralel olacak şekilde göğüs hizasında birleştirin ve birbirine bastırın, 10'a kadar sayarak bu şekilde tutun, daha sonra 5 sn. kollarınızı serbest bırakın. Hareketi çene seviyesinde ve alın seviyesinde tekrarlayın.

B) Aynı pozisyonlarda durarak ellerinizi ayırmaya çalışın.

 
Boyun Fıtığı
Image Boyun fıtığı

Yaşamının bir döneminde boyun ağrısından yakınmayan insan oldukça azdır. Boyun ağrıları, boyun omurgasını oluşturan kemiklerin, eklemlerin, omurların arasında yer alan disklerin ve omurga etrafındaki kas ve bağların bozukluğu sonucu oluşur
Boyun ağrısına yol açan hastalıklarda ağrı bazı olgularda sadece ensededir. Bazı olgularda ise enseden başa, sırta, kollara ve hatta göğüse doğru yayılabilir. Sıklıkla hastanın boyun hareketlerinde kısıtlılık oluşur. Kola ve ele yayılan uyuşmalar, ellerde güçsüzlük hissi, baş dönmesi, sersemlik hissi sık dile getirilen yakınmalardır. Boyun ağrısı bazen kişinin günlük yaşam aktivitelerini etkileyerek yaşam kalitesini bozabilir.

DEVAMI...
 
AHT Therapy
Image AHT Therapy Boyun fıtığı; Duruş ve yatış bozukları, hareketsizlik, kaza, yaşam koşulları.. vs  sebeplerden, omurgada kaymalar ve eklemlerde düzensizlikler meydana gelmektedir, devamında boyun duzleşmesi, Nihaiyi olarak omurgala...
 
Chiropractic
Image Chiropractic 1895 senesinde Amerika birleşik devletlerinde ortaya çıkmış bir tedavi yöntemidirChiropractic, İnsan yapısının temelini oluşturan omurga , eklem ve disklerde oluşan düzensizlikleri tedavi etmek için geliştrilmiş bir ted...
 
Activator
Image Activator Activator  Yeni teknoloji ürünü olan Activator  aleti,  Amerika birleşik devletleri , Avrupada başta olmak üzere dünyanın bir çok ülkesinde, doktorlar tarafından boyun, bel fıtığı tedavisi...
 
Manual Therapy
Image Manual Therapy  Sinir sistemi ve nörolojik sendromlardan meydana gelen ağrıların  giderilmesinde uygulanan bir tıp yöntemidir. Son yıllarda tıp dünyasında doktorların kullandığı metotlardan biridir. Sistemin en önemli özelliği ell...
 
Boyun fıtığı tedavisi
Image Boyun fıtığı tedavisi Hastalıklar tedavisinde, esas semptomları (belirtiler) değil, hastalığın nedeni araştırmak  ve doğru tedavi yöntemler geliştirmektir.... - İnsanlar yaşam boyunca yer çekimi ile mücadele içinde olduğundan veya&n...
 
Boyun fıtığı egzersizleri
Image Boyun fıtığı egzersizleri 1-İZOMETRİK EGZERSİZLER:(Dik olarak otururken veya ayakta yapılır)A) Fleksiyorta direnç: Eller alna koyulur, baş öne doğru itilmeye çalışılırken ellerle engel olunmaya çalışılır, 10' a kadar sayılır ve bırakılır. 3 defa ...
 
 • Hakkımızda

  Merkezimiz, Boyun fıtığı ve diğer omurgada rahatsızlıkları ameliyatsız tedavi etmek maksadıyla açılmıştır.

  Misyonumuz, İnsan yaşam kalitesi ve günlük hayatını etkileyen boyun fıtığı rahatsızlığı bilimsel değeri  olan metotları uygulamak, Yeni düşünceler ile vizyonumuzu genişletmek, Modern ve geleneksel tıp alanında kullanmakta olan yeni tedavileri Türkiye'ye getirmek ve geliştirmektir.

  Merkezimiz, Boyun omurga düzleşmesi, boyun fıtığı ve diğer nedenlerden oluşan boyun ağrısı,  omuz ağrısı, sırt ağrısı, kol ağrısı ve parmaklarda uyuşmalar gibi insan günlük çalışma hayatı etkileyen rahatsızlıkları tedavi etmektedir.

  Merkezimiz, Boyun fıtığı tedavisinde, Modern dünyada uygulanmakta olan Ameliyatsız, ilaçsız , ağrısız, doğal tedaviler uygulamaktadır........ Devamı

 • Dr. Nimet Kaşkarlı

  Çin Halk Cumhuryeti’nde doğdu. 1979 yılında Xin Jiang Üniversitesi Tıp Fakütesini kazanarak burada 6 yıl modern Tıp eğitimi gördü. 1985 yılında mezun oldu.

  Aynı üniversitenin eğitim hastanesi genel cerrahi bölümünde uzmanlığını kazandı. 1985 tarihinden 1991’e kadar genel cerrah olarak çalıştı.

  1992 yılında ise İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Hastanesi Genel Cerrahi Bölümü’nde Ihtısas Yaptı. 1995 yılında T.C. vatandaşı oldu.

  Öğrenim gördüğü tıp fakütesinin bütün derslerinin denkliğini alarak ve Yök’ün sınavından geçerek, 1995 tarihinde YÖK ve Sağlık Bakanlığı’ndan 75889 numara ile 85-164 Nolu Tıp Doktoru Diplomasını tescil ettirdi. Devamı için  

 

Ameliyatsız, İlaçsiz, Tedaviler ile  Sizde Huzura Kavuşun.

Ziyaretçiler: 759869

ÇALIŞMA SAATLARI

Pazartesi    09:00 - 19:00

Salı              09:00 - 19:00

Çarşamba   09:00 - 19:00

Perşembe   09:00 - 19:00

Cuma          09:00 - 19:00

Cumartesi  09:00 - 15:00

Online Randevu

Randevu

AHT Therapy Merkezi

                

BEKLEME SALONU

DOKTOR MUAYENE